sobota, 21 listopada 2015

Dbamy o zdrowe stawy naszych psów

Na co dzień Twój pupil jest aktywny, rośnie, w ciągu całego życia zmienia masę ciała, zatem jego cztery łapy muszą wiele wytrzymać. W ramach kampanii informacyjnej marki Butcher’s pod hasłem „Psy mają potrzeby” doradzimy Wam, jak zadbać o zdrowe stawy psa, aby przez długie lata mógł swobodnie poruszać się o własnych łapach.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego zacznijmy od zasad profilaktyki. Jeśli opiekunowie pupili uświadomią sobie, jakie czynniki sprzyjają występowaniu chorób układu ruchu oraz nauczą się przestrzegać reguł zdrowego żywienia, ryzyko wystąpienia schorzeń u ich podopiecznych zmniejszy się. Niewłaściwa dieta oraz przekarmianie pupila powoduje nadwagę już na etapie szczenięcym, co skutkuje przeciążeniem delikatnej chrząstki rosnących stawów. Ich zbytnie obciążenie prowadzi do deformacji, która bardzo często kończy się zmianami zwyrodnieniowymi. Tylko szczupła, zdrowa sylwetka pupila nie przeciąża układu kostnoszkieletowego. Właściciel, który od pierwszych miesięcy dba o właściwą wagę psa, pozwoli mu na zachowanie prawidłowej aktywności ruchowej do końca życia zwierzęcia.

Dieta to kluczowy czynnik zapewniający zdrowe stawy przez długie lata. Przyjrzyjmy się składnikom karmy, które wpływają na prawidłowy rozwój układu ruchu zwierzęcia. Otóż zawartość glukozaminy i chondroityny wspomaga odbudowę tkanki chrzęstnej w stawie oraz wzmaga produkcję mazi stawowej  a tym samym wspomaga zachowanie sprawności ruchowej psa. Pokarm wzbogacony o kompleks składników Joints, tj. kwas hialuronowy, glukozamina i chondroityna skutecznie wspiera mobilność stawów. Kolejny cenny składnik gotowej karmy to olej z łososia, który jest bogaty w kwasy Omega 3, posiadające właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zwiększenie ich ilości w diecie psa jest zalecane przede wszystkim u zwierząt z przewlekłymi stanami zapalnymi. Ponadto pamiętajmy o tym, że warto sięgnąć po bezglutenową karmę, która stanowi naturalne źródło składników odżywczych i zabezpiecza przed niechcianymi reakcjami alergicznymi ze strony przewodu pokarmowego, oddechowego oraz skóry.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to postępujący proces zapalny w obrębie połączeń kości nazywanych stawami. Już od pierwszego roku życia u części psów dochodzi do stopniowego uszkadzania chrząstki stawowej. Uszkodzona chrząstka stawowa odsłania staw, który traci swoją warstwę ochronną. Staw powiększa się, okolica staję się gorąca i bolesna a zwierzę wykazuje trudności w poruszaniu się, przy podnoszeniu, stopniowo następuje spadek aktywności fizycznej, zwierzę ogarnia apatia i brak apetytu. Starsze psy  chorują częściej niż młodsze, psy duże i masywne są bardziej predysponowane do schorzeń kostno-stawowych, nadwaga i otyłość przyspiesza problemy z poruszaniem się a wady genetyczne np. dysplazja biodrowa  to początek problemów ze stawami biodrowymi.Odpowiednio zbilansowana dieta, dopasowana do potrzeb psa, z właściwym poziomem wapnia i fosforu, wzbogacona o tzw. chondroprotektory w postaci glukozaminy, chondroityny, kwasu hialuronowego oraz kwasu tłuszczowego Omega-3 będzie wykazywać działanie ochronne i leczniczo na stawy i kościtłumaczy lek. wet. Piotr Jaworzyński.Aby zapobiegać schorzeniom stawów zalecamy częste spacery i aktywność w postaci zabawy ruchowej – wystarczy kwadrans szybkiego marszu połączony z zabawą, minimum 4 razy w ciągu dnia. Podczas ruchu rozwijający się układ kostny oraz stawy biodrowe, kolanowe czy łokciowe zwierzęcia wzmacniają się aż do momentu osiągnięcia przez czworonoga dojrzałości, która następuje średnio ok. 13 miesiąca życia. Jeśli zauważyłeś, że pies kuleje, ciężko wstaje po dłuższym odpoczynku, wylizuje okolice stawów, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Ból stawów sprawia, że zwierzę unika zabaw i nie chce być głaskane. Jeśli Twój pies jest narażony na choroby stawów, zapewnij mu miękkie posłanie w ciepłym miejscu. Pamiętaj również o tym, że pupil powinien unikać przeciągów, nie powinien leżeć na zimnym podłożu. Odpowiedniej długości pazury zapobiegają ślizganiu się i ryzyku zwichnięć.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz