wtorek, 29 grudnia 2015

Lśniąca sierść

Nie musisz wysyłać psa do SPA

W chłodny, zimowy wieczór miło jest się wtulić w lśniącą i delikatną w dotyku sierść ukochanego czworonoga. Jej dobra kondycja świadczy o zdrowiu i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu zwierzęcia, dlatego warto szczególnie o nią dbać.


Kiedy po raz pierwszy widzimy psa, nasza uwaga skupia się przede wszystkim na stanie jego sierści i oczach. Komplementujemy błyszczącą sierść i radosne spojrzenie. Wygląd psa świadczy o samopoczuciu oraz witalności. Dla zachowania dobrej kondycji czworonoga, niezbędna jest odpowiednia ilość składników odżywczych w serwowanym pożywieniu. Rzadka, matowa i liniejąca sierść najczęściej jest skutkiem niewłaściwie zbilansowanej diety. W pokarmie psa nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, a także H, E, F, A oraz wysokiej jakości białka


Nie bądź gruboskórny


Skóra jako największy organ całego organizmu wykazuje szereg istotnych funkcji w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. - Stanowi barierę ochronną przed wnikaniem czynników środowiska, spełnia funkcję czuciową, gdyż na jej terenie lokalizują się elementy zdolne do odczuwania wrażeń dotykowych, ciepła, zimna czy bólu, kontroluje przepływ krwi i termoregulację ciała, posiada właściwości wydzielnicze, i wydalnicze, jest miejscem syntezy witaminy D oraz spełnia funkcje miejscowego systemu immunologicznego. Psy bardzo często zapadają na schorzenia skóry i okrywy włosowej. Najczęściej przyczyna ma podłoże alergiczne kiedy jest wynikiem alergii pokarmowej – mówi lek. wet. Piotr Jaworzyński. Prawidłowe żywienie poprawi stan skóry i sierści. Odpowiednio zbilansowany poziom energii, białka w karmie oraz wzbogacenie o kwasy Omega 3 i Omega 6 pozwala zapewnić prawidłowe odżywianie skóry i okrywy włosowe. Obecność w składzie przeciwutleniaczy w postaci selenu oraz witaminy E pozytywnie wpływa na stan skóry pupila.


Daj psu cynk


Dieta zwierzęcia bogata w cynk, gwarantuje zdrową i lśniącą sierść. Składnik ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania bariery skórnej, zmysłu smaku i węchu. Wapń jako składnik mineralny karmy działa łagodząco na stany alergiczne skóry. Olej z łososia - element bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 - gwarantuje dobrą kondycję skóry i okrywy włosowej u naszych podopiecznych poprzez obniżenie natężenia reakcji alergicznej. Gotowa karma typu Beauty, dedykowana przede wszystkim psom z długą i matową sierścią, została skomponowana w taki sposób, aby suplementy diety poprawiły jej niedostateczny wygląd. Dodatkowo, zawarte w niej prebiotyki wzmacniają system odpornościowy psa szczególnie narażonego na infekcje w okresie zimy.


O włos od ideału


Codzienne wyczesywanie sprawi, że w miejscu wypadniętych i martwych włosów pojawi zdrowa sierść.. Czynność ta, zapobiega problemom z przesuszoną skórą, łupieżem czy podrażnieniami spowodowanymi nagromadzeniem się bakterii chorobotwórczych. Kąpiele psa nie powinny odbywać się zbyt często, ponieważ podczas kontaktu skóry z wodą i detergentem zmywana zostaje naturalna bariera ochronna wytwarzana przez gruczoły łojowe. Działa ona w ten sposób, że natłuszcza skórę, która jest chroniona w ten sposób przed infekcjami bakteryjno-grzybiczymi a włos staje się mniej podatny na wchłanianie wody. 


Aż chce się głaskać!


Gdy jednak zajdzie konieczność kąpieli psa, należy użyć produktów przeznaczonych dla zwierząt. Dla ras posiadających matowe włosy zalecane są preparaty z jedwabiem, z kolei na wypadanie sierści pomogą kosmetyki z szałwią. Niektóre rasy psów, np. yorkshirre teriery, nie posiadają podszerstka, czyli krótkiej, gęstej warstwy futra, a ich włosy wymagają szczególnej pielęgnacji oraz regularnego wyczesywania dla zapobiegania powstawaniu kołtunów. Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja okrywy włosowej u pupili to podstawa zdrowia i pięknego wyglądu zwierzęcia.







1 komentarz:

  1. Rewelacja! Gratuluję wykonania :-) To idealnie trafia w mój gust.

    OdpowiedzUsuń