piątek, 10 kwietnia 2015

Jak pozbyć się kleszcza?

Jak mówią starzy górale, jak zima nie wymrozi srogo to i kleszczy wiosną i latem może być niestety sporo. Tak było i w tym roku dlatego zdecydowałam się na ten wpis. Yoren na szczęście nie miał nigdy kleszcza, jednak mojemu poprzedniemu psu zdarzyło się to kilka razy. Pamiętajcie- jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości zgłoście się do lekarza weterynarii. Lepiej jest również zapobiegać niż leczyć. Zdjęcia w tym wpisie mogą powodować dyskomfort.




Obok pcheł, kleszcze są najprawdopodobniej najgorszymi wrogami psa. Najchętniej wybierają one miejsca, gdzie skóra psa jest delikatna i miękka tj nad oczami, za uszami, w pachwinach i w okolicach ogona. Warto sprawdzić każdy zakamarek, nawet między palcami psa. Jeśli nie zostaną wykryte, mogą zostać na niej godzinami. Przy użyciu swojego aparatu gębowego, kleszcze wysysają krew, która stanowi dla nich pożywienie. W tym samym rozprzestrzeniają wiele chorób zakaźnych. Zatem im wcześniej zostaną wykryte i usunięte, tym lepiej. Warto więc nauczyć się, jak usuwać kleszcza z ciała psa. Wielu właścicieli (choć mam nadzieję, że wszyscy) stosuje i krople i obrożę.  Mimo ochrony zawsze należy dokładnie obejrzeć psa.Ważne jest, by co jakiś czas sprawdzać sierść czworonoga, zwłaszcza jeśli lubi on wędrówki po lesie. Kleszcze mogą przebywać również w wysokich trawach, krzewach i zaroślach.


1. Aby prawidłowo usunąć kleszcza z ciała swojego psa, najpierw musisz go zidentyfikować. Posadź psa przed sobą. Połóż swoje dłonie na jego głowie i uszach. Zacznij głaskać jego futro i zwróć uwagę czy na skórze nie ma żadnych twardych guzków. Jeśli guzki nie ruszają się wraz ze skórą psa, prawdopodobnie jest to kleszcz. Następnie przejdź w dół szyi, sprawdź cały grzbiet i boki ciała. Sprawdź również klatkę piersiową psa, brzuch i łapy.
2. Jeśli zauważysz twardy guzek, rozdziel sierść psa na boki i zbadaj go. Jeśli guzek okaże się owadem z ośmioma odnóżami, wiadomo, że jest to kleszcz. Im wcześniej usuniemy kleszcza z ciała psa, tym lepiej. Prawdopodobnie nie zauważysz głowy owada, ponieważ znajduje się ona w głębszych warstwach skóry żywiciela i pobierając pożywienie. 
 
3. Zanim przystąpisz do usuwania owada z ciała psa, przygotuj wszystkie narzędzia, których będziesz potrzebował. Przygotuj pęsetę, spirytus salicylowy, wacik bawełniany i ewentualnie słoik z pokrywką- jeśli obawiasz się, że twój pies jest nosicielem choroby zakaźnej, możesz umieścić kleszcza w słoiku. Nalej na dno odrobinę spirytusu, to z pewnością zabije kleszcza. Być może będziesz potrzebował asystenta. Jeśli twój pies jest niespokojny, poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu go, podczas gdy ty będziesz usuwał kleszcza.
 
 4. Umyj ręce. Użyj wacika nasączonego spirytusem salicylowym do przemycia obszaru otaczającego miejsce wbicia się kleszcza w skórę. Następnie przy użyciu nowego wacika i spirytusu wysterylizuj pęsetę. Przy użyciu pęsety mocno chwyć kleszcza jak najbliżej jego głowy. Twoim celem jest usunięcie kleszcza z ciała psa w całości, tzn. jego tułów i głowę. Powoli pociągnij pęsetę do góry, a następnie szybko odciągnij ją od skóry psa. Osobom nie mająym doświadczenia w usuwaniu tych pasożytów polecam specjalne "łapki" do ich usuwania. Taki przyrząd możemy kupić w aptece. Sprawdzi się nie tylko dla zwierząt, ale i ludzi. Chwytamy kleszcza odpowiednim rozmiarem "łapek" i wykręcamy w lewą stronę (przeciwną do wskazówek zegara), ponieważ kleszcze zazwyczaj wkręcają się w prawą stronę. Jeżeli pozostanie część główki kleszcze w skórze to nie próbujmy jej wydłubywać za wszelką cenę- oczywiście spróbować nie zaszkodzi. Kleszcz został usunięty, a to najważniejsze, ciało odrzuci resztkę kleszcza, najczęściej podchodzi ropą i wraz z nią usuwa je. 




5. Umieść kleszcza w słoiku z alkoholem. Szczelnie zamknij go pokrywką.
6. Po usunięciu kleszcza z ciała psa, nasącz wacik spirytusem salicylowym i odkaź miejsce ukąszenia. Na koniec, po skończonym zabiegu umyj ręce mydłem, najlepiej antybakteryjnym .
7. Obserwuj swojego pupila i sprawdzaj miejsce ukąszenia na ciele psa przez co najmniej 3–4 tygodnie od zabiegu. Zwróć uwagę czy nie pojawia się obrzęk, ani zaczerwienienie. Niestety może minąć wiele miesięcy zanim pojawią się pierwsze oznaki boreliozy. Jeśli u twojego psa pojawi się gorączka, osłabienie, utrata apetytu czy obrzęk węzłów chłonnych, natychmiast udaj się z nim do weterynarza.
8. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie kleszcze i borelioza to szczególny problem, poproś weterynarza o specjalna szczepionkę. Dzięki temu nawet jeśli twój pies złapie kleszcza, nie będzie narażony na boreliozę. Możesz również poprosić weterynarza o radę, jak zapobiec ukąszeniom przez kleszcze. Niektóre środki przeciwko pchłom skutecznie odstraszają również kleszcze.

Kilka uwag dodatkowych:

Nie wolno smarować kleszcza kremami, amoniakiem, tłuszczem np. masłem. Są to substancje, które odcinają dopływ powietrza kleszczowi. Powodują u niego niepokój i wymioty - wydzielając do organizmu psa niebezpieczne substancje.

Wykluczone jest ściskanie odwłoku pasożyta i rozgniatanie go ponieważ może on zwrócić część zawartości jamy brzusznej do ciała naszego pupila, zwiększając prawdopodobieństwa infekcji. 
 
Jeśli mamy obawy, warto udać się do lekarza weterynarii, który pokaże jak prawidłowo usunąć kleszcza. Od razu można zostawić kleszcza do badań, by upewnić się, czy nie był nosicielem chorób. Czasem kleszcz wczepi się w bardzo niewygodnym miejscu, np. w uchu. Wówczas samemu bardzo ciężko będzie nam prawidłowo usunąć pasożyta.

Jeśli pomimo naszych starań, rozerwiemy kleszcza, trzeba wydezynfekowaną igłą wydobyć pozostałą część. Nie można zostawiać fragmentów pod skórą. Zabieg ten najpoprawniej wykona lekarz weterynarii.

5 komentarzy:

  1. Super wpis.:) Mój przez ponad trzy lata nigdy nie złapał kleszcza.:)

    Pozdrawiamy, kundlowe.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Jesli ktoś nie ma doświadczenia nie powinien używać pensety, tylko te 'widelki' własnie, żeby nie zadusić kleszcza i żeby nie zwróci wyssanej zawartości. Z tego co nam wiadomo borelioza nie jest aż tak powszechna wbrew pozorom, większym problemem jest babeszjoza i to ona niestety zbiera największe żniwa. ;(

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowanie jest zabezpieczać niż wyciągać je. TYLKO NIE OBROŻAMI ! one powodują biegunki, ale na rynku jest wiele preparatów np jak fiprex czy inne. Ja uważam, że takie spot-ony jak fiprex są najlepsze. Tanie i maja dużą skuteczność

    OdpowiedzUsuń
  4. Gdyby ktoś szukał informacji więcej na temat tej choroby to na stronie boreliozaonline.pl znajdują się porady, opis testów oraz pomoc w diagnostyce.

    OdpowiedzUsuń
  5. Portal https://nasze-psy.pl/ dla pasjonatów czworonogów to prawdziwy raj w sieci. Odkrywaj fascynujące artykuły i praktyczne wskazówki, by wzmocnić więź z pupilem.

    OdpowiedzUsuń